EKONOMİK ALTYAPI


- İlçe Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.
TARIM


İlçemizde 6700 hektarlık alanda sulu ve kıraç koşullarda tarımsal faaliyetler sürdürülmektedir. 300 ha'da tahıl ürünleri, 2000 ha'da yem bitkileri üretimi 500 ha' da üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sulamada güçlükler çekilmekte ve makinelı tarım yapılamamaktadır. Tarım arazisinin büyük bir bölümü Küçük parselli ve dağınık parsellerden ibarettir. Başlıca endemik bitkileri olarak araıcılıkta geven, tosi ve terslale sayılabilir. Çiftçi kayıt sistemi, mazot ve gübre desteği kapsamında 2008 yılında 2438 kişi Çiftçi kayıt sistemine dahil edilmiştir. Toplam alacakları miktar 481.867,28 TL dir. Kırsal Kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında Çiftçiler bilgilendirilmiş olup, ilçe bazında 3 adet proje ( ceviz, bal, paketleme ve soğuk hava deposu projesi) il Müdürlüğüne sunulmuştur. İlçemizde 4 adet tarımsal kalkınma Kooperatifi bulunmaktadır. Bu Kooperatiflerden Korgan köyü Kooperatifinin 50 aileye 2x50 başlık Simental süt sığırcılığı ihalesi yapılmış olup 2009 yılında Hayvan alımı gerçekleştirilecektir.
İlçemizde hayvancılık, bölge hayvancılığına bağlı olarak % 80-90'lık bir gerilemeye uğramıştır.2008 son verilerine göre ilçemiz merkez ve köylerinde 148.792 adet küçükbaş ve 12.100 adet büyükbaş hayvan varlığı tespit edilmiştir.

İlçe merkezinde faaliyet gösteren İlçe Tarım Müdürlüğü, 2 Veteriner Hekimi, 2 Ziraat Mühendisi, 3 Veteriner sağlık teknisyeni, 1 Ziraat Teknisyeni, 2 şoför, 1 müstahdem, 3 adet Geçici Personel (GKK) olmak üzere toplam 14 personel ve Tek katlı hizmet binası, 6 oda 1 depo 1 arşivden ibaret olup 8 daireli lojmanı, 1 adet Renault,, 1 adet Toyota marka Pick-Up araç ile hizmet vermektedir.
Gerek ilçe, gerekse Ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı düşünülen Ters Lale Soğanı üretimi gerekli desteklemeler ile her geçen gün geliştirilmesi çalışmaları devam ettirilmektedir.


SANAYİ

Bölgemizde ticaret genelde canlı hayvan, hayvan ürünleri ve tarım ürünlerinden, Ceviz, Bal ve tütün alım satımına dayalıdır. Fabrika ve benzeri tesisler bulunmamaktadır.